22 Temmuz 2009 Çarşamba

20 Yaş Dişi, Çekti Fişimi

Ne kadar sancılıyım bu aralar anlatamam! Koskoca adam olduk, eşek kadar adam olduk 20'likler sapıttı, azıttı, bir haller oldu kendilerine.
Görenler korkmasın! Bu benim ağzımın röntgeni değil, sadece bir yerden arak...
20'liklerin neden bu kadar anlamsız yaşlarda çıktığını biraz araştırmak istedim. Aha da çıkan sonuç:
Yabancıların “akıl dişi” de dedikleri 20 yaş dişleri geç çıktıkları gibi, çoğu kez problem de yaratırlar ve diş hekimlerince derhal çekilmeleri önerilir. Aslında çiğnemede pek fonksiyonu da olmayan bu dişler bize henüz yiyeceği pişirerek yemeyi keşfedemeyen atalarımızın mirasıdır. Onların çiğ yiyecekleri yemek için daha kuvvetli bir çeneye ve dişlere ihtiyaçları vardı.

Zaten diğer bütün dişlerimiz de aynı anda çıkmaz. Önce süt dişleri çıkar. Onlar döküldükten sonra ön dişler ve köpek dişleri çıkar sonra da azı dişleri. 20 yaş dişleri bu sırayı biraz gecikerek takip eder. Bütün bu olaylar olurken de çenemiz gelişmeye devam eder, ancak 20 yaşını geçtikten sonra yirmi yaş dişlerine çene kemiğimizde yer açılır.

İnsanlık geliştikçe yirmi yaş dişine de çenemizde o kadar az yer kalıyor, yani insanın evriminde çene gittikçe küçülüyor. Bu nedenle bazı insanlarda bu dişler hiç çıkmadan gömülü olarak kalabiliyor. Yerine tam oturamadığından çürüyebiliyor, iltihap yapabiliyor. Bir fonksiyonu olmadığından da diş hekimleri çekip almayı tercih ediyorlar.

Görevleri sadece çiğnemek olmasına rağmen dişlerimizin içinde sinirler de vardır. Bu sinirler dişlerimizle ilgili acı, ağrı ve ısıyı beynimize iletirler. Yani dişimiz çürürse sinir bir problem olduğu konusunda beynimizi ikaz eder ama nedense bu ikazı diş çürüdükten, iş işten geçtikten sonra yapar, diş hekimleri de o dişi kurtarmak için önce sinirini alırlar.

3 yorum:

 1. aynı durum bende de mevcu çok canım acıyo :(

  YanıtlaSil
 2. Bu yorum yazar tarafından silindi.

  YanıtlaSil
 3. 21 yaşındayım ancak 20lik dişlerim hala uykudalar.. Sana çook geçmiş olsun.
  Not: Korkuyorumm!! <:(

  YanıtlaSil