13 Mayıs 2009 Çarşamba

Parmak Boyu Saldırganlığı Belirliyor

Kanadalı bilim adamlarının işi yok gücü yok oturup erkeklerin ne kadar saldırgan olduklarını parmaklarının uzunluğuna bakarak belirlemenin mümkün olup olmadığını araştırmışlar.

Alberta Üniversitesi uzmanlarına göre yüzük parmağı işaret parmağına göre ne kadar kısaysa, kişinin fevri olması, şiddete eğilim göstermesi ihtimali o kadar artıyor. 300 kişinin parmaklarını inceleyen uzmanlar, bulgularının sadece fiziksel şiddeti kapsadığının sözlü çıkışlar ya da aksi tavırlar için bir gösterge oluşturmadığının altını çiziyor. Biyolojik Psikoloji Dergisi’nde yayımlanan araştırmaya göre, bu olayın temelinde ana rahminde ne kadar testosteron hormonu bulunduğu yatıyor. Aslında parmakların uzunluğunun, bebeğin maruz kaldığı testosteron hormonu miktarıyla ilişkili olduğu uzun süredir biliniyordu.

En alt boğumdan itibaren ölçüldüğünde kadınlarda bu 2 parmak hemen hemen eşit uzunlukta. Erkeklerde ise genellikle yüzük parmağı işaret parmağından daha uzun. Bu konuda yapılan diğer çalışmalar ışığında, erkeklerde yüzük parmağının uzun ve ellerin simetrik olmasının doğurganlık göstergesi olduğu, kadınlar için de işaret parmağının uzun olmasının doğurganlık oranını gösterdiğini düşünülüyor.

Hepsi bir yana kendi içlerinde çelişen bilim adamları, parmak uzunlunun gereğinden fazla çıkarım yapmak için kullanılmaması gerektiği kanısında. “Örneğin iş başvurularında insanları parmaklarına göre sınıflandırmak doğru bir fikir olmaz” diyerek yan çizmişler "ya tutmazsa lan?!" tadında.

Aha! Şimdi de gördüm olm, parmaklarını inceliyorsun...

5 yorum:

 1. yaa alla alla sen benim odamda mısın ya!! :)) evet baktım parmaklarıma ve bilim adamlarını mosmor ettim. ben kızım ama yüzük parmağım daha uzun!

  YanıtlaSil
 2. Biri seni gözetliyor!!!
  Bilim adamlarıyla konuştum haberler iyi... Yüzük parmakları daha uzun olan bayanlarla ilgili ters bir durum yokmuş. Hade geçmiş olsun :))))

  YanıtlaSil
 3. fatih terim daha sakin olur artık

  YanıtlaSil
 4. Ben onun sakin kalabileceğine hiç ihtimal vermiyorum ya... biz onu öyle bildik, öyle sevdik, öyle benimsedik :)

  YanıtlaSil