27 Nisan 2009 Pazartesi

Sivrisinekler İnsanı Neden Isırır?

Yaza pek bir şey kalmadı. Hepimiz sivrisinek saldırılarına açığız demek oluyor bu. O yüzden bu konuda da bilinçlendirmek bana düştü...
İnsanların kanlarını emerek yaşayan sivrisinek türlerinin yalnız dişileri kan emer. Dişiler de insanların kanlarını kendi yumurtalarını üretebilmek için protein sağlayabilmek amacıyla emerler. Birçok cinste dişi sivrisinekler en azından ilk yumurtalarını kana ihtiyaç duymadan üretebilirler, fakat sonraki yumurtaları için kana ihtiyaçları vardır. Bulabildikleri her canlının kanını emerler, hatta deniz yüzeyine gelen balıklar bile ellerinden kurtulamaz. Erkekler çiçek özleri ile beslenirler. Yumurta üretme gibi bir dertleri olmadığından insanları sokmazlar.

Dişi sivrisinekler avlarının yerlerini duyargaları ve üç çift bacaklarındaki alıcılarla bulurlar. Alıcılar ile nem, ter ve ısı özelliklerini saptarlar. Sivrisineğin duyargaları bir santigradın binde biri kadar sıcaklık değişimlerini algılayabilecek kadar hassastır. Dişi sivrisinekler insanın nefes verirken çıkardığı karbondioksit bulutu içinde, ileri geri hareketler yaparak bu bilgileri değerlendirirler, avın yararlı olacağına karar verirlerse eyleme geçerler. Bazılarının ’sivrisinek bana dokunmaz’ demelerinin esas nedeni ter ve nefes kokularının, sivrisinek için cazip ve özendirici olmamasıdır.

Sivrisinek sanıldığı gibi içi delik ve sivri uçlu bir boruyu deriye sokarak kanı emmez. Sivrisinekte ağzın altındaki kesede iki tüp, iki de neşter olarak kullandığı testere ağızlı bıçak vardır. Önce bıçaklarla deride delik açar, sonra tüplerden biri ile tükürüklerini bu deliğin içine akıtır.

Bu tükürük insan kanının pıhtılaşmasını önler, böylece ikinci tüpü sokarak, sıvı kanı size fark ettirmeden kolayca emer. Eğer bir dakika içinde hala fark etmediyseniz, deposu kanınızla dolu olarak, kafayı bulmuş şekilde derinizden ayrılır.

Sivrisinekleri tahrik eden şey nefesinizdeki karbondioksit oranı ile derinizdeki ısı ve nem oranı olduğundan, özellikle geceleri sivrisinek hücumlarını geçiştirebilmek için, çok sık nefes alışverişi gerektirecek fiziksel hareketler yapmamanız (Şşş evladım! Sevişmeyin demiyoruz elbette :)), teninizi serin ve kuru tutmanız gerektiğini unutmayın.


4 yorum:

 1. off evet yaz geliyo. pencereme sineklik taktırmayı planlıyorum bu yaz. tavanım ve duvarlarım olduğu gibi sinek kanı. cesetler çoktan çöpe gitmiş.. bütün gece zıplayarak elimde yuvarlanmış gazeteyle sinek öldürmeye çalışmaktan bıktım :(

  yazı süper ;) teşekkürler.

  YanıtlaSil
 2. Saldırılara maruz kalmaya çok az vaktimiz kaldı. Siper alın! :))
  Sivriler de sapık çıktı iyi mi! Nefesimdeki karbondioksitten ve tenimdeki nemden "tahrik" oluyormuş. Tahrik olmak nedir birader ya! :))

  YanıtlaSil
 3. video da çok komikmiş yahu :)) süper ,ellerine sağlık güzel yazı..

  YanıtlaSil
 4. Teşekkür ederim saolasın da videonun nesini komik buldun ya! Gayet leş görüntü değil mi sokup kan çekmesi :)

  YanıtlaSil