2 Mart 2009 Pazartesi

Yağmurda Koşan Neden Daha Çok Islanır?

Yağmur yağarken koşanların daha çok ıslanacağını ileri süren, insanı yağmurda salına salına dolaşmaya iten bir görüş ile hiçbir şey fark etmeyeceğini iddia eden bir başka görüş şehir efsanesi gibi ortalıkta dolanıyor.
Hiçbir şey değişmeyeceğini söyleyenlerin görüşlerine göre, vücudumuzun dikdörtgen olduğunu ve yağmur damlalarının yere dik düştüğünü farz edelim. İster 100 metreci gibi hızlı koşun, isterseniz sallanarak yürüyün bir şey farketmez. Hızınıza bağlı olmadan vücudunuza düşen yağmur tanesi sayısı aynıdır. Koştukça ön tarafınıza 1 sn'de daha çok yağmur tanesi isabet edecektir; ama süre kısaldığından toplam sayı ve sonuç değişmeyecektir.
"Yağmurda yürüyün" diyenler ise koşma durumunda yağmur damlalarının aynı sürede daha çok sayıda birikeceğini ve buharlaşmaları için daha az zaman olduğundan üzerimizin daha ıslak olacağını, areodinamik tesirleri (Okura Ödev#2: İkidir areodinamik diyorum. Areodinamik bilimi nedir?) hesaba katarak, düz yürürken üzerimize düşmeyecek düşey damlaların, koşarsak karşıdan gelecekleri için temas edeceklerini, yürürken başımıza düşen damla sayısının koştuğumuz sırada düşenden daha fazla olamayacağını ileri sürerek "ahmak ıslatan" diye tabir edilen yağışlarda yürümeyi öneriyorlar.
"Koşunuz!" görüşüne göre ise, yağmurda koşmakla yürümek arasında, vücudumuza düşen yağmur tanesi miktarı açısından bir fark olmayabilir; ama önemli olan başımıza düşen miktardır. Bu nedenle koşarsak süre kısalır ve başımıza düşen yağmur miktarı azalır.
Uzun mesafelerde hiç şansınız yok, koşabildiğiniz kadar koşun; ama en doğrusu yağmur geçene kadar kapalı bir yerde takılın.
Ha tabii bu arada aramızda yağmurda dolaşmaktan hoşlananlar yok değil...

0 yorum var:

Yorum Gönder