17 Mart 2009 Salı

Kendi Kendini Gıdıklayınca Neden Gıdıklanılmaz?

Dış ve iç olmak üzere beynimizi uyaran birçok uyarı vardır ve beynimiz bunları filtrelemeyi öğrenmiştir. Filtrelenmiş olanların en başında da bizim kendi kendimize yaptıklarımız gelir, ki mesela bir şeyler çiğnerken dilimizin hareketleri ile gıdıklanmayız.
Gıdıklandığınız zaman gülmeniz aslında gıdıklanma hissinin bize gönderdiği panik halinin bir çeşit tepkisidir. Herhalde arkanızda saklanıp sizi gıdıklayan insanın bunu yapmasını beklemiyordunuz değil mi? Bu, sanıyorum, mağara dönemindeki atalarımızın yırtıcıların varlığından haberdar olmaya karşı geliştirdiği bir defans mekanizması.
Kendi kendinizi gıdıklamaya çalıştığınız zaman tamamen kontrol sizdedir. Gergin olmaya ve dolayısıyla da tepki vermeye gerek yoktur.
Beynimizde beklenen uyarıcıları yok eden bölüm beyinciktir. Beyinciğini bulamayanlarınız için söylüyorum, beyincik beynin hemen altında karnabahar tribinde bir yapıdır. En basit olarak beynin diğer parçalarından alınan algısal sinyallerle birlikte hareketlerimizi kontrol eder.
Şimdi size hayatınızın sırrını veriyorum... Aslında kendinizi gıdıklamak mümkün!!! Tabii eğer beyinciğinizi kandırmayı başarırsanız... Araştırmalar gösteriyor ki elinizi hareket ettirmenizle gıdıklanmanız arasındaki 200 milisaniyelik gecikme sonucu tepki verebilirsiniz. Ha, ufak bir şeyi atlamışım... Bunu yapmanın tek bir yolu var: uzaktan kumanda!

2 yorum:

  1. İlginç gerçekten :)Sitede yer alan bilgilerin gereksiz olduğunu düşünmüyorum :) Tebrikler..

    YanıtlaSil
  2. Böyle düşünmene sevindim doğrusu...
    Gereksiz derken peşine taktığım (!) şeysini unutmayalım di mi ;)

    YanıtlaSil