3 Mart 2009 Salı

Çinliler Aynı Anda Zıplarsa Nolur?

Yüzyıllardır süregelen bir mevzu bu... Her tırı vırı başlığında, her trivia şeysinde çıkar karşınıza; ama üzülmeyin, buna bir açıklık getirerek son noktayı koyuyorum.
Biliyoruz ki Çin'in çok kalabalık bir nüfusu var. İşte bu yüzden tüm zıpır soruların hedefi halindeler... Yok aynı anda zıplasalar deprem olur mu? Yok dünya yörüngesinden çıkar mı? Yok aynı anda denize girseler batıya doğru bir tusunami etkisi olur mu? Gerçi günümüzde her yaptıkları dünyada bir olay oluyor, osursalar Amerikalılar nem kapıyor falan... Korkmayın, hem bir dönem Türkiye'nin en seksi adamı seçilen Ahmet Mete Işıkara, nam-ı diğer Deprem Dede, ne dedi? "Depremi önceden bilmenin yolu yok!"
Çinliler ufak tefek insanlar. Ortalama 65 kg. olduklarını farzedersek ve Çin'in nüfusunu -1 milyarı geçti; ama neyse yuvarlak olması açısından (Okura Ödev #5: Çin'in nüfusu tamı tamına kaç?)- 1 milyar alırsak, hepsi 65 milyon ton yapar. Hepsi zıpladığında dünyaya bir itme kuvveti uygularlar. Bu arada havadaki 1 milyar Çinli ile de yer arasındaki çekme kuvveti de dünyayı bir miktar çeker. Zıt yönlere doğru çalışan bu kuvvetler birbirini dengelediğinden dünyayı itecek, çılgın atıp yörüngeden çıkartacak kadar bir güç oluşmaz. Sakin olun...
Bunları diyorum demesine de Çinliler sanırım bu yoldaki eğitimlere çoktan başlamış. Ufaklıktan yetiştiriyorlar elemanları daha sağlıklı zıplasınlar diye sanki:

0 yorum var:

Yorum Gönder