26 Şubat 2009 Perşembe

Yüzük Neden Sol Ele Serçe Parmağın Komşusu Parmağa Takılır?

Geçenlerde Ahmet Çakar Abimiz'in yarışma programında soruldu buna paralel bi soru... Tırı vırı bilgiler içine dahil edilmesi gereken bi mevzu olduğunu düşünerek bilmeyenleri aydınlatmak istedim.
Evlenince insanların yüzük takmaları tee eski Mısır inançlarına dayanıyor. O devirde yaşayanlar dairenin ve halka şeklindeki her türlü cismin başlangıç ve bitiş noktaları olmamalarından ötürü sonsuzluğu temsil ettiklerine inanıyorlarmış. Yüzük de evliliğin sonsuza dek süreceğini simgeliyor.
Evlilik yüzüğünün sol eldeki serçe parmağımızın komşu parmağına takılmasının sebebi ise o zamanki tıbbın şimdikine göre çok geride kaldığından kıt kanaat keşfedilen insan anatomisine dair yanlış bilgilerden ötürüdür. O devirde dolaşım sistemimizdeki ana damarın sol elimizde bu parmaktan başlayıp kalbe gittiği zannediliyordu. Böylece bu parmağa takılan yüzükler evli çiftin kalben birbirine olan bağlılığını simgeliyordu. Her ne kadar artık hangi damarın nerden gelip nereye gittiği biliniyor olsa da adetlere bağlı olarak yaşıyoruz.

0 yorum var:

Yorum Gönder