26 Şubat 2009 Perşembe

Tırnaklar Nasıl Uzar?

Hayvanlar pençelerini toprağı kazımada, savunmada ve saldırıda kullandıkları için bunların sivri oldukları, insanların tırnaklarının ise geçirdikleri evrim sonucunda düzleştiği ileri sürülmüş. Tırnaklarımız parmaklarımızı mekanik dış tehlikelere karşı korurlar. Bu durumda özellikle el tırnaklarımız parmaklarımız için çok şey ifade eder.
El ve ayak tırnakları, deri altındaki tırnak diplerine çok yakın köklerinden çıkar. Bu noktada tırnak inceleşir ve yarım aya benzer bir şekilde beyaz rengini alır. Derideki yatakları ile irtibatı biten tırnaklar beyazlaşır ve kesilmeyi bekler. Halbüsü bu kısmın eşyaları tutmak, sivilce patlatmak, bi tarafımızı kaşımak gibi çok ciddi (!) işlevleri vardır.
Elimizdeki tırnakların ayaktakilerle arasındaki tek farkı daha hızlı (haftada ortalama 0.5-0.6 mm hızla) uzamalarıdır. Bu demek oluyor ki kesilmezlerse yılda 2.5-3 cm uzunluğuna ulaşırlar. (Deneysel bi insan olabilirsiniz, çılgın bi varlık olabilirsiniz; ama tırnaklarını hiç kesmemiş olan bu abla gibi olmayın rica edeceğim...) Ayak tırnaklarınınki ise el tırnaklarımızın hızının yaklaşık 1/4'i kadardır. Tırnakların uzama hızı yaşımız ile ters orantılıdır. Çok ileri yaşlarda bu hız neredeyse yarı yarıa düşer.
Psikolojik değişimlerimize de ayak uyduran tırnaklarımız, stresli zamanlarda, yüksek ateşte, zararlı içkiler alındığında çatlar, lekelenir, kalınlaşır/incelir. Yani, tırnaklarınızın gidişatına göre az çok sağlık durumunuz hakkında fikir sahibi olabilirsiniz...

0 yorum var:

Yorum Gönder