27 Şubat 2009 Cuma

Patlamış Mısır Nasıl Patlar?

Patlamış mısırın hikayesi 5000 yıl kadar önce çıkmış ortaya. Amerika yerlileri gıda olarak kullanılacak mısır ile içi su dolu patlayabilir mısırın arasındaki farkı biliyordı; ama çoğunuz bilmiyorsunuz işte lanet olsun!
1510'lu yıllarda Hernanda Cortes'in Aztekler'in dini ayinlerde ipe dizilmiş mısırları yediklerini görmesinden sonra Avrupa'ya getirilen ürünlerin içinde en ünlüleri tütün ve patlamış mısırdı. Patlamış mısırın gizemine gizem katan 2 şey var: mısır tanesinin içinin çok güzel bir ısı geçiş özelliği ve sağlam kabuğu.
Mısırı incelerseniz, göreceksiniz ki etrafında kalın ve su geçirmez bir kabuk var. Bunun altında 2 tabaka daha var. Tanenin bu iç kısmındaki moleküllerin sıralanış biçimi normal mısır tanelerine göre daha düzenlidir. Bu sayede ısı normal tanelere oranla neredeyse 2 katı hızla içine yayılabilir.
Kalın kabuk ısıtıldığında, tanenin içi hızlıca ısınır ve içindeki su, basınçlı bir su buharı oluşturur. Isınma süresince gittikçe artan bu basınç, sonunda kalın kabuğun adeta infilak ederek yırtılmasına yol açar. Tane ilk boyutundan yaklaşık 30 katı büyür, içi dışına çıkar ve yenilebilen kısmı oluşturur.
Mısır tanesinin ideal bir şekilde patlaması için, içinde min. %14 su olması gerek. Bu oranın altındaki oranlarda yine patlar; fakat kısmen açılarak istenen sonuç alınmaz. Böylece mısır içinizde patlar! :)
Ha bir de patlamış mısır için enteresan (şahsi kanaatimi sorarsanız gereksiz) bir alet üretmişler, buyursunlar.

0 yorum var:

Yorum Gönder