26 Şubat 2009 Perşembe

Bira Neden Sık İşetir?

Bilindiği gibi bira insanlığın en eski ve en favori içeceğidir. Her güzelin bi kusuru olduğu gibi biranın da var elbet. 2 bardağı bitirene kadar min. 2 kere tuvalete gitmek zorunda bırakır adamı muhabbetin en güzel yerinde. Neredeyse içilen bira kadarı tuvalete bırakılıp gidilir. (Resmen tuvalete harcıyoruz olm bira paralarını!)
Aslında bu sık tuvalet ziyaretlerinin sebebi biranın sıvı kısmı değil, tamamen antidiüretik (ADH) denilen bir hormon! Vücutta üretilen idrar miktarını ayarlarken kanımızdaki su miktarını da doğrudan etkiler bu ADH. Susuz kaldığımızda ADH, böbreklere sinyal gönderip idrar üretimini durdurur. Böylece su harcaması kesilerek kandaki su miktarı korunurken plazmadaki tuz miktarının yükselmesine de engel olur.
Vücudumuzdaki bu hormonu en çok etkileyen maddelerden biri de alkoldür. Bira çok içilince içindeki alkol miktarı ile ADH'den sinyal gelmez ve böbrekler fazla mesai yaparak vücuttaki suyu idrar haline getirir. Elbette biranın sıvı kısmının da buna katkısı vardır; ama aynı sürede aynı miktarda su tüketildiğinde bu kadar tuvalet ihtiyacı duyulmaz.
Aslında boku sadece biraya atmamak gerek tabii... Bu anlattığım durum tüm alkollü içkiler için geçerli çünkü. İçki içmenin sonuçlarından birisi de vücudun kurumasıdır. Buna karşı vücutta susama ile birlikte acıkma duygusu da ortaya çıkar. Bu yüzdendir ki onca bardağı yuvarladıktan sonra gece yarısı tırım tırım yemek yeme isteği oluşur. En olmadı sabah uyandığımızda baş arısı haricinde ağza damacana dayayarak su içmek istenir.
Olsun ya, biz tüm günahıyla, sevabıyla, eziyetiyle seviyoruz bu likiti. Şerefe efem...

0 yorum var:

Yorum Gönder